Skip to content

118 Corbin Ave.(Unit C0102)Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jun 3, 2024

Property Information

Block9305
Lot15
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class---
Description4S-BT-21U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage572
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
37%
Improvement Value:$112,300
63%
Total Assessment$177,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,959-0.6%
2024$3,984+40.1%
2023$2,844-0.4%
2022$2,855+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft572DeedBook 9828, Page 942Recorded6/14/2024

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

Sq Ft572DeedBook 8920, Page 15Recorded7/12/2013

Property Sale

Sale
$1,350,000
DeedBook 8562, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1900