Skip to content

118 Corbin Ave.(Unit C0401)Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$114,500
Last Sale Date
Nov 18, 2009

Property Information

Block9305
Lot15
QualifierC0401
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page93

Building Details

Building Class---
Description4S-BT-21U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage417
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
42%
Improvement Value:$88,600
58%
Total Assessment$153,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,430-0.6%
2024$3,451+40.1%
2023$2,464-0.4%
2022$2,473+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$114,500
DeedBook 8701, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1900