Skip to content

135 Van Wagenen Ave.(Unit C0201)Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 9, 2021

Property Information

Block9305
Lot3
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page93

Building Details

Building ClassC0673
Description4S-B-D-21UCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage673
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,000
30%
Improvement Value:$153,300
70%
Total Assessment$218,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,875-0.6%
2024$4,905+40.1%
2023$3,502-0.4%
2022$3,515+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 9051, Page 952

Property Built

Built

Year Built: 1900