Skip to content

817 Newark Ave.Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
May 7, 2003

Property Information

Block9401
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,400
96%
Improvement Value:$8,800
4%
Total Assessment$228,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,096-0.6%
2024$5,128+40.1%
2023$3,660+3.6%
2022$3,532+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000
DeedBook 7133, Page 95