Skip to content

137 Cottage St.Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
May 7, 2003

Property Information

Block9403
Lot1.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class---
DescriptionPARKING LOT
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$415,900
97%
Improvement Value:$12,500
3%
Total Assessment$428,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,566+2.4%
2024$9,345+6.1%
2023$8,809
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000
DeedBook 7133, Page 95