Skip to content

2895 Kennedy Blvd (51 Js)Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$935,000
Last Sale Date
Jun 26, 2001

Property Information

Block9403
Lot16.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S-BT-B&CB-C-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,105,500
87%
Improvement Value:$4,225,600
13%
Total Assessment$31,331,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$699,623+449.8%
2024$127,250+40.1%
2023$90,836-0.4%
2022$91,176+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$935,000
DeedBook 5840, Page 199