Skip to content

19 Bryan Pl.Jersey City, NJ 07306

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 16, 2008

Property Information

Block9405
Lot1.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page94

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,120
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$288,900
54%
Improvement Value:$249,300
46%
Total Assessment$538,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,768-0.6%
2024$11,843+41.3%
2023$8,383-0.4%
2022$8,415+4.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$346,000
DeedBook 7193, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1950