Skip to content

595 Pavonia Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 2024
Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$10,500,000
Last Sale Date
Mar 31, 2008

Property Information

Block9501
Lot4.01
QualifierC8003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page95

Building Details

Building Class---
Description60S-RC-C-598U-P
Dwellings---
ZoningC-1
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$33,000,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$33,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,610,868+243.0%
2024$761,142
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$10,500,000
DeedBook 8483, Page 284