Skip to content

555 Newark Ave.Jersey City, NJ 07306

Commercial

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Mar 31, 2014

Property Information

Block9601
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page96

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-C-2U-H
Dwellings2
ZoningC-2
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,500
13%
Improvement Value:$629,800
87%
Total Assessment$725,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,196-0.6%
2024$16,297+40.1%
2023$11,634-0.4%
2022$11,677+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

DeedBook 8967, Page 878Recorded4/15/2014