Skip to content

54 Magnolia Ave.(Unit C0013)Jersey City, NJ 07306

Built 1910

Last Sale Price
$256,300
Last Sale Date
Jan 26, 2004

Property Information

Block9602
Lot12
QualifierC0013
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page96

Building Details

Building ClassC1234
Description4S-B-D-22U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,234
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
17%
Improvement Value:$377,700
83%
Total Assessment$457,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,220-0.6%
2024$10,285+2.6%
2023$10,023-0.4%
2022$10,061+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$256,300
DeedBook 7235, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1910