Skip to content

23 Elizabeth St.Jersey City, NJ 07306

Built 1880

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Sep 1, 1994

Property Information

Block9701
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
59%
Improvement Value:$230,500
41%
Total Assessment$555,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,404-0.6%
2024$12,482+40.1%
2023$8,910-0.4%
2022$8,944+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 4869, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1880