Skip to content

13 Elizabeth St.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$82,500
Last Sale Date
Apr 30, 1996

Property Information

Block9701
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,902
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
67%
Improvement Value:$157,700
33%
Total Assessment$482,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,779-0.6%
2024$10,846+40.1%
2023$7,743-0.4%
2022$7,771+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook 4989, Page 339

Property Built

Built

Year Built: 1900