Skip to content

26 Trenton StreetJersey City, NJ 07306

Built 2006

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Mar 31, 2016

Property Information

Block9701
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,282
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
46%
Improvement Value:$374,700
54%
Total Assessment$699,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,624-0.6%
2024$15,722+40.1%
2023$11,223-0.4%
2022$11,265+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

DeedBook 9109, Page 868Recorded4/4/2016

Property Built

Built

Year Built: 2006