Skip to content

52 Trenton St.Jersey City, NJ 07306

Built 1890

Last Sale Price
$462,000
Last Sale Date
Apr 28, 2003

Property Information

Block9701
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B&F-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,939
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$325,000
45%
Improvement Value:$393,900
55%
Total Assessment$718,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,053-0.6%
2024$16,154+40.1%
2023$11,531-0.4%
2022$11,574+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$462,000
DeedBook 7124, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1890