Skip to content

15 Alan Terr.Jersey City, NJ 07306

Built 1979

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Sep 5, 2014

Property Information

Block9702
Lot1
QualifierC0015
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description25-2S-50U-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,633
Acreage1.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
12%
Improvement Value:$557,600
88%
Total Assessment$632,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,126-0.6%
2024$14,215+40.1%
2023$10,147-0.4%
2022$10,185+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

DeedBook 8998, Page 67Recorded10/1/2014

Property Sale

Sale
$332,000
DeedBook 7348, Page 176

Property Built

Built

Year Built: 1979