Skip to content

445 Pavonia Ave.(Unit C0006)Jersey City, NJ 07306

Built 1835

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Dec 2, 2022

Property Information

Block9705
Lot22
QualifierC0006
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description4S-F-8U-CONDO
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage643
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
27%
Improvement Value:$218,700
73%
Total Assessment$298,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,670-0.6%
2024$6,712+40.1%
2023$4,791-0.4%
2022$4,809+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft643DeedBook 9723, Page 91Recorded1/24/2023

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft639DeedBook 9195, Page 457Recorded4/24/2017

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft639DeedBook 9003, Page 753Recorded10/29/2014

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 7423, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1835