Skip to content

473 Newark Ave.(Unit C0011)Jersey City, NJ 07306

Built 1865

Last Sale Price
$381,162
Last Sale Date
Aug 21, 2013

Property Information

Block9705
Lot23
QualifierC0011
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page97

Building Details

Building Class---
Description4S-2C-12U-CONDO
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,280
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
17%
Improvement Value:$396,700
83%
Total Assessment$476,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,645-0.6%
2024$10,711+24.3%
2023$8,618-0.4%
2022$8,651+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$381,162

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 8950, Page 495Recorded12/26/2013

Property Sale

Sale
$1,150,000
DeedBook 7918, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1865