Skip to content

25 Division St.(Unit C0007)Jersey City, NJ 07302

Built 1920

Last Sale Price
$905,000
Last Sale Date
Mar 21, 2024

Property Information

Block9801
Lot12
QualifierC0007
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page98

Building Details

Building Class---
Description5S-B-9U-CONDO
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,246
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
11%
Improvement Value:$813,700
89%
Total Assessment$913,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,778-0.6%
2024$19,902+90.9%
2023$10,426-0.4%
2022$10,465+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$905,000
Sq Ft1,246DeedBook 9811, Page 809Recorded3/30/2024

Property Sale

Sale
$945,000

From:

To:

Sq Ft1,246DeedBook 9302, Page 897Recorded5/1/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920