Skip to content

360 Seventh St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$785,000
Last Sale Date
Jul 1, 2024

Property Information

Block9802
Lot20
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page98

Building Details

Building Class---
Description3S-F-1C-2UCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage908
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
15%
Improvement Value:$555,100
85%
Total Assessment$655,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,628-0.6%
2024$14,720+40.1%
2023$10,508-0.4%
2022$10,547+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$785,000
DeedBook 9842, Page 450

Property Sale

Sale
$710,000

From:

To:

Sq Ft908DeedBook 9221, Page 968Recorded7/24/2017

Property Sale

Sale
$430,000
DeedBook 8901, Page 681

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 8487, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1900