Skip to content

360 Seventh St.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$458,000
Last Sale Date
Jan 25, 2019

Property Information

Block9802
Lot20
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page98

Building Details

Building Class---
Description3S-F-1C-2UCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,090
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,000
10%
Improvement Value:$632,200
90%
Total Assessment$699,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,613-0.6%
2024$15,711+40.1%
2023$11,215-0.4%
2022$11,257+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$458,000

From:

To:

Sq Ft1,090DeedBook 9380, Page 952Recorded2/15/2019

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 8594, Page 327

Property Built

Built

Year Built: 1900