Skip to content

382 Seventh St.(Unit C0003)Jersey City, NJ 07302

Built 2019

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Feb 13, 2020

Property Information

Block9802
Lot32
QualifierC0003
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page98

Building Details

Building Class---
Description4S-F-5U-CONDO
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage801
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,200
34%
Improvement Value:$382,800
66%
Total Assessment$580,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,951+23.9%
2024$10,453+40.1%
2023$7,462-0.4%
2022$7,490+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft801DeedBook 9477, Page 372Recorded3/9/2020

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$1,250,000
DeedBook 9185, Page 792