Skip to content

382 Seventh St.(Unit C0004)Jersey City, NJ 07302

Built 2019

Owner
---
Last Sale Price
$925,000
Last Sale Date
Nov 3, 2025

Property Information

Block9802
Lot32
QualifierC0004
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page98

Building Details

Building Class---
Description4S-F-5U-CONDO
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,160
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$285,600
34%
Improvement Value:$554,400
66%
Total Assessment$840,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,757+23.9%
2024$15,138+40.1%
2023$10,806-0.4%
2022$10,847+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$925,000
Sq Ft1,160DeedBook 9943, Page 1Recorded11/17/2025

Property Sale

Sale
$894,999
Sq Ft1,160DeedBook 9804, Page 241Recorded2/23/2024

Property Sale

Sale
$840,000
Sq Ft1,160DeedBook 9446, Page 630Recorded10/31/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019