Skip to content

380 Newark Ave.(Unit C0206)Jersey City, NJ 07302

Built 2018
Vacant Land

Last Sale Price
$849,000
Last Sale Date
Oct 23, 2018

Property Information

Block9806
Lot8
QualifierC0206
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page98

Building Details

Building Class---
Description6S-2C-45U-CONDO
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage1,217
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$86,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,929-0.6%
2024$1,941+40.1%
2023$1,386-0.4%
2022$1,391+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$849,000

From:

To:

Sq Ft1,217DeedBook 9355, Page 426Recorded11/5/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018