Skip to content

380 Newark Ave.(Unit C0209)Jersey City, NJ 07302

Built 2018
Vacant Land

Last Sale Price
$482,925
Last Sale Date
Aug 31, 2023

Property Information

Block9806
Lot8
QualifierC0209
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page98

Building Details

Building Class---
Description6S-2C-45U-CONDO
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage933
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$66,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,483-0.6%
2024$1,492+40.1%
2023$1,065-0.4%
2022$1,069+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$482,925
Sq Ft933DeedBook 9779, Page 877Recorded10/20/2023

Property Sale

Sale
$642,500
Sq Ft933DeedBook 9553, Page 64Recorded4/22/2021

Property Sale

Sale
$659,000

From:

To:

Sq Ft933DeedBook 9392, Page 414Recorded4/3/2019

Property Built

Built

Year Built: 2018