Skip to content

380 Newark Ave.(Unit C0507)Jersey City, NJ 07302

Built 2018
Vacant Land

Last Sale Price
$805,000
Last Sale Date
Apr 30, 2024

Property Information

Block9806
Lot8
QualifierC0507
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page98

Building Details

Building Class---
Description6S-2C-45U-CONDO
Dwellings---
ZoningI-1
Sq Footage1,075
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$76,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$76,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,702-0.6%
2024$1,712+40.1%
2023$1,222-0.4%
2022$1,227+4.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$805,000
Sq Ft1,075DeedBook 9836, Page 400Recorded7/25/2024

Property Sale

Sale
$820,000

From:

To:

Sq Ft1,075DeedBook 9356, Page 570Recorded11/8/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018