Skip to content

357 Fourth St.(Block 9902 Lot 2)Jersey City, NJ 07302

Built 1865
Other Exempt
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$899,000
Last Sale Date
Oct 20, 2021

Property Information

Block9902
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class---
DescriptionCOMMON AREA
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,603
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:N/A
0%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment---

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$11,121-0.4%
2022$11,162+4.5%
2021$10,677+3.5%
2020$10,316+32.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$899,000
Sq Ft1,603DeedBook 9618, Page 615Recorded11/29/2021

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft1,603DeedBook 9481, Page 784Recorded4/14/2020

Property Sale

Sale
$762,500

From:

To:

DeedBook 9230, Page 923Recorded8/21/2017

Property Sale

Sale
$8,000
DeedBook 3208, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1865