Skip to content

431 Monmouth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1883

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Nov 10, 2009

Property Information

Block9904
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,625
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$537,700
65%
Improvement Value:$284,500
35%
Total Assessment$822,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,360-0.6%
2024$18,475+40.1%
2023$13,188-0.4%
2022$13,237+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 8698, Page 65

Property Built

Built

Year Built: 1883