Skip to content

342.5 Fifth StreetJersey City, NJ 07302

Built 2019

Last Sale Price
$1,350,000
Last Sale Date
Jul 30, 2019

Property Information

Block9905
Lot33
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class---
Description4S-B+F-1U-G2
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage1,220
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
37%
Improvement Value:$837,800
63%
Total Assessment$1,337,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,873+22.4%
2024$24,414+40.1%
2023$17,427-0.4%
2022$17,493+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,350,000
Sq Ft1,220DeedBook 9425, Page 39Recorded8/9/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$451,000
DeedBook 8415, Page 275