Skip to content

463 Monmouth St.Jersey City, NJ 07302

Built 0001
Commercial

Last Sale Price
$56,800
Last Sale Date
May 1, 1984

Property Information

Block9907
Lot22
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class---
Description2SF-FUNRLHM-2UH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$497,000
54%
Improvement Value:$423,500
46%
Total Assessment$920,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,555-0.6%
2024$20,684+40.1%
2023$14,765-0.4%
2022$14,820+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$56,800
DeedBook 3416, Page 866

Property Built

Built

Year Built: 0001