Skip to content

353 Seventh St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 26, 2023

Property Information

Block9907
Lot4
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page99

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-6U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage520
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
27%
Improvement Value:$269,600
73%
Total Assessment$369,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,253-0.6%
2024$8,305+40.1%
2023$5,928-0.4%
2022$5,951+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft520DeedBook 9248, Page 429Recorded10/23/2017

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 7275, Page 19

Property Built

Built

Year Built: 1920