Skip to content

57 Clinton AveKearny, NJ 07032

Built 1928

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Jan 30, 2022

Property Information

Block105
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM20

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,780
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
36%
Improvement Value:$78,900
64%
Total Assessment$123,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,869+1.3%
2024$14,678+6.1%
2023$13,840+12.8%
2022$12,273-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft1,780DeedBook 9646, Page 1Recorded3/3/2022

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft1,780DeedBook 9091, Page 563Recorded1/13/2016

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,780DeedBook 8990, Page 421NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/22/2014

Property Built

Built

Year Built: 1928