Skip to content

61 Clinton AvenueKearny, NJ 07032

Built 1930

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Dec 12, 2008

Property Information

Block105
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,686
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
39%
Improvement Value:$70,400
61%
Total Assessment$115,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,354+1.3%
2024$12,194+0.8%
2023$12,100-0.0%
2022$12,105-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,686DeedBook 8641, Page 923NU CodeEstate / executor (10)Recorded12/29/2008

Property Built

Built

Year Built: 1930