Skip to content

41 Madison AveKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Oct 16, 2018

Property Information

Block114
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM22

Building Details

Building Class17
Description2SF 2AG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,522
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,300
58%
Improvement Value:$76,300
42%
Total Assessment$179,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,226+1.3%
2024$18,978+0.8%
2023$18,831-0.0%
2022$18,840-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft3,522DeedBook 9353, Page 762Recorded10/31/2018

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 5517, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1925