Skip to content

845 Chestnut StKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Dec 19, 2023

Property Information

Block128
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM26

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,190
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,000
34%
Improvement Value:$50,500
66%
Total Assessment$76,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,189+4.5%
2024$7,834+0.8%
2023$7,771-0.0%
2022$7,775-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft1,190DeedBook 9811, Page 855Recorded3/30/2024

Property Built

Built

Year Built: 1925