Skip to content

842 Devon StKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$142,500
Last Sale Date
Jul 11, 1990

Property Information

Block130
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM26

Building Details

Building Class17
Description2SFR
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,474
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
29%
Improvement Value:$49,000
71%
Total Assessment$69,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,386+1.3%
2024$7,291+0.8%
2023$7,235-0.0%
2022$7,238-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook 4311, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1925