Skip to content

718 Elm StKearny, NJ 07032

Built 1940

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
May 18, 2018

Property Information

Block131
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM27

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,437
Acreage37.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
33%
Improvement Value:$60,200
67%
Total Assessment$90,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,656+1.3%
2024$9,531+0.8%
2023$9,457-0.0%
2022$9,462-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,437DeedBook 9316, Page 915NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/21/2018

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,437DeedBook 7914, Page 321Recorded6/7/2006

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4555, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1940