Skip to content

342 Beech StKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 15, 2016

Property Information

Block142
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM26

Building Details

Building Class17
Description1SFR 1CG
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage1,049
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,900
39%
Improvement Value:$64,600
61%
Total Assessment$105,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,294+1.3%
2024$11,148+0.8%
2023$11,062-0.0%
2022$11,067+5.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$40,000
DeedBook 3233, Page 1000

Property Built

Built

Year Built: 1925