Skip to content

772 Devon StKearny, NJ 07032

Built 1950

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 20, 2019

Property Information

Block144
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM26

Building Details

Building Class45
Description2SFR
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage1,800
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,500
27%
Improvement Value:$66,300
73%
Total Assessment$90,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,720+1.3%
2024$9,595+0.8%
2023$9,520-0.0%
2022$9,525-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4225, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1950