Skip to content

157 Stuyvesant AveKearny, NJ 07032

Built 1920

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
May 12, 2025

Property Information

Block144
Lot43.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description2SF 2CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,332
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,000
38%
Improvement Value:$51,600
62%
Total Assessment$83,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,949+1.3%
2024$8,834+0.8%
2023$8,765-0.0%
2022$8,770-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$555,000

From:

To:

Sq Ft1,332DeedBook 9902, Page 346Recorded5/23/2025

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 3631, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1920