Skip to content

654 Elm StKearny, NJ 07032

Built 1925

Last Sale Date
Jul 8, 2003

Property Information

Block145
Lot1
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM27

Building Details

Building Class---
Description4SB
Dwellings33
Zoning---
Sq Footage---
Acreage87.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,900
24%
Improvement Value:$506,600
76%
Total Assessment$667,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$71,456+1.3%
2024$70,535+0.8%
2023$69,987-0.0%
2022$70,021-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,050,000
DeedBook 5104, Page 126

Property Built

Built

Year Built: 1925