Skip to content

665 Forest St(Block 145 Lot 31.02)Kearny, NJ 07032

Built 1973

Last Sale Price
$62,900
Last Sale Date
Apr 30, 1973

Property Information

Block145
Lot31.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page36

Building Details

Building Class45
Description2SF 2BG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,380
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,400
21%
Improvement Value:$53,500
79%
Total Assessment$67,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,019+1.4%
2024$6,925+0.8%
2023$6,869-0.0%
2022$6,873-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$62,900
DeedBook 3140, Page 961

Property Built

Built

Year Built: 1973