Skip to content

686 Forest StKearny, NJ 07032

Built 1928

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jul 15, 2010

Property Information

Block146
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM27

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,152
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,700
38%
Improvement Value:$43,600
62%
Total Assessment$70,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,526+1.3%
2024$7,429+0.8%
2023$7,371-0.0%
2022$7,374-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 8743, Page 745Recorded7/23/2010

Property Built

Built

Year Built: 1928