Skip to content

26 Shepherd PlKearny, NJ 07032

Built 1928

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jan 25, 2002

Property Information

Block148
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM27

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,600
27%
Improvement Value:$59,800
73%
Total Assessment$81,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,714+1.3%
2024$8,602+0.8%
2023$8,535-0.0%
2022$8,539-0.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 5931, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1928