Skip to content

753 Schuyler AveKearny, NJ 07032

Built 1960

Last Sale Date
Dec 14, 2001

Property Information

Block148
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM32

Building Details

Building Class---
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
60%
Improvement Value:$90,000
40%
Total Assessment$225,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,086+1.3%
2024$23,776+0.8%
2023$23,591-0.0%
2022$23,603-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5925, Page 139

Property Sale

Sale
$745,000
DeedBook 5799, Page 56

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 5282, Page 36

Property Built

Built

Year Built: 1960