Skip to content

21 Prospect PlKearny, NJ 07032

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 5, 2006

Property Information

Block148
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM32

Building Details

Building Class17
Description2SF 1CG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,780
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,200
31%
Improvement Value:$63,400
69%
Total Assessment$91,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,806+1.3%
2024$9,679+0.8%
2023$9,604-0.0%
2022$9,609-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft2,158DeedBook 7159, Page 318Recorded10/29/2003

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 5194, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1905