Skip to content

255 Belgrove DrKearny, NJ 07032

Built 1895

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 28, 2023

Property Information

Block15.01
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM7

Building Details

Building Class45
Description2SFR
Dwellings2
ZoningC1
Sq Footage2,132
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,200
12%
Improvement Value:$87,700
88%
Total Assessment$99,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,694+1.3%
2024$10,556+45.7%
2023$7,245-0.0%
2022$7,249-0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft2,132DeedBook 9691, Page 114NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/19/2022

Property Sale

Sale
$103,500
DeedBook 3455, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1895