Skip to content

253 Belgrove DrKearny, NJ 07032

Built 1895

Last Sale Date
Sep 23, 2068

Property Information

Block15.01
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM7

Building Details

Building Class45
Description2.5SFR
Dwellings3
ZoningC1
Sq Footage3,312
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,000
11%
Improvement Value:$97,000
89%
Total Assessment$109,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,668+1.3%
2024$11,518+0.8%
2023$11,429-0.0%
2022$11,434-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$367,000

From:

To:

Sq Ft3,312DeedBook 9046, Page 371NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/24/2015

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft3,312DeedBook 8990, Page 914NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/26/2014

Property Built

Built

Year Built: 1895