Skip to content

237 Belgrove DrKearny, NJ 07032

Built 1993

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 5, 2012

Property Information

Block15.01
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM7

Building Details

Building Class16
Description2SF 1BG
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage1,914
Acreage55.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,700
25%
Improvement Value:$82,100
75%
Total Assessment$108,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,647+1.3%
2024$11,497+0.8%
2023$11,408-0.0%
2022$11,413-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 4727, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1993