Skip to content

670 Belleville TpkeKearny, NJ 07032

Built 2006
Industrial

Last Sale Price
$32,600,000
Last Sale Date
May 20, 2011

Property Information

Block150.01
Lot52.04
QualifierHM
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map PageM12

Building Details

Building Class---
Description1SB SF:211418
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage9.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$612,500
11%
Improvement Value:$4,956,700
89%
Total Assessment$5,569,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$596,183+1.3%
2024$588,497+0.8%
2023$583,931+25.0%
2022$467,067-0.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$32,600,000

From:

To:

DeedBook 8793, Page 395NU CodeLeaseback (28)Recorded5/25/2011

Property Built

Built

Year Built: 2006