Skip to content

49-57 O'Brien RdKearny, NJ 07032

Built 1966
Industrial

Last Sale Price
$1,500,000
Last Sale Date
Feb 7, 2017

Property Information

Block150
Lot4.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityKearny Town
Tax Map Page55

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage16,392
Acreage1.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,600
23%
Improvement Value:$297,400
77%
Total Assessment$387,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,428+1.3%
2024$40,894+0.8%
2023$40,577-0.0%
2022$40,596-0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,500,000

From:

To:

Sq Ft16,392DeedBook 9181, Page 229Recorded2/21/2017

Property Sale

Sale
$1,150,000

From:

To:

Sq Ft1,600DeedBook 8822, Page 484Recorded12/6/2011

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 5570, Page 68

Property Built

Built

Year Built: 1966